Täkupoisi Alexelas kohtuvad a la carte restoran, ülivõimas superlaadija ja avar mugavuspood

5. October 2023

Eestimaine energiaettevõte Alexela avas Via Baltica ääres Saugas Täkupoisi nime kandva energiajaama, mis eristub konkurentidest nii Eesti võimsaima, 400kW elektrilaadija kui Michelini kogemusega tippkoka poolt dirigeeritava restoraniga.

Täkupoiss_Karli Saul

Alexela seni suurim investeering teenindusjaama kätkeb endas nii kõike, mis on omane traditsioonilisele täisteenindusjaamale, aga lisaks on Sauga Täkupoisis oma 120-kilovatine päikesepark, ligi sajakohaline restoran, kus valmistatakse kõik toidud kohapeal ja kohalikust toorainest ning seni Eesti esimene ja napilt Baltimaade teine 400-kilovatise võimsusega elektrilaadija.

„Oleme Täkupoisi üle uhked, see on igas mõttes tuleviku energiakaubamaja,“ märkis Alexela juhatuse esimees Marti Hääl. „400-kilovatise laadijaga oleme täna turust ees, aga varsti on Eesti kiirete ja ülikiirete elektrilaadijatega kaetud. Jätkusuutliku rasketranspordi jaoks käivitame siin ka bioCNG ja bioLNG tankimisvõimekuse, Alexela on ju ka Eesti suurim biogaasitootja. Kuigi esimese vesinikutankla avame 2024 sügisel Tallinnas, siis koos nõudluse kasvuga valmistume seda tegema ka siin Via Baltica ääres.“ lisas Hääl.

Täkupoisis asuvat ligi sajakohalist restorani kureerib Michelini kogemusega ja ohtralt auhinnatud tippkokk Dmitri Rooz. Tema eestvedamisel kokkupandud menüü valmib kõik kohapeal nullist ning maksimaalselt kohalikust toorainest.

„Lähtume hooajalisusest ja sellest, mida kohapeal on saada,“ märkis Rooz. „Täkupoisi burgeri valmistamisel kasutame Tori valla lihaveise liha, seened kohalikust metsast, munad ja kohupiim on samuti Pärnumaa taludest. Ühtegi poolfabrikaati me ei kasuta, isegi leiva, majoneesi ja friikartulid teeme ise ja proovime seejuures jätta endast maha minimaalse jalajälje,“ lisas Rooz.

Dmitri Rooz_Karli_Saul

Lastele on rajatud õuealale piirdega mänguväljak ja restorani mängunurk, plaanis on ka lemmikloomade ala. Avaras kaupluses on eraldi kohalike tootjate väljapanek, kus on ligi 100 Pärnu- või Läänemaal valminud toodet.

Saugas saab tankida kõiki traditsioonilisi kütuseid ja LPG autogaasi, teenindusjaamas on erineva lahendusega elektrilaadijad, samuti AdBlue ja klaasipesu vedeliku tankurid. Uue teenindusjaama kontseptsiooni juurde kuulub ka veoautode parkla koos duširuumidega, matkaautode tugipunkt ning nutihaagiste rent.

Hoone projekteeris arhitektuuribüroo Luhse & Tuhal ning ehitas Evicon Ehitus, restorani sisekujunduslahenduse tegi Limehouse Design. Täkupoisi nimi valiti avaliku konkursi käigus, kuhu laekus üle 60 nimepakkumise, Täkupoiss valiti välja selle jõulise kõla ja Tori piirkonna hobusekasvatuse traditsiooni tõttu. Saugas asuvas teenindusjaamas töötab ligi 40 inimest.

Alexela on eestimaine rohenovaator, kes arendab jätkusuutlikku tanklavõrgustikku läbi biometaani, LNG, elektri ja lähitulevikus vesiniku tankimisvõimaluse loomise. Alexela toodab ringmajanduse põhimõttel biometaani ning rajab päikese- ja tuuleparke. Lisaks opereerib ettevõte koos partneritega Soomes Haminas LNG terminali ning arendab Paldiskis Energiasalve nime kandvat taastuvenergia vesisalvestit. Alexela pakub oma klientidele laia spektrit igapäeva energiatooteid, milleks on elekter, maagaas ja ballooni- ning mahutigaas ning rohkem kui sajas üle Eesti asuvas tanklas autokütused. Lisaks on ettevõttel 41 kohvik-poodi. Euroopa suurima brändidele keskendunud jätkusuutlikkuse uuringu (Sustainable Brand Index) kohaselt peavad Eesti inimesed juba kolmandat aastat järjest Alexelat sotsiaalselt ja keskkonnaalaselt kõige kestlikumaks kütusebrändiks.