Eesti suurim tööstushoone katusele rajatud päikesejaam on valmis

24. August 2022

Eesti suurim tööstushoone katusele rajatud päikesejaam asub Saku Õlletehase katusel. Päikesejaama koos otseliiniga rajas tehase katusele energiaettevõte Alexela ja seda enda kulul. Tegu on energiaettevõttes kasutusele võetud uuendusliku ärimudeliga, mis kliendi jaoks tähendab elektrikulude ja CO2 jalajälje vähendamist, ise päikesejaama projekteerimisse ja tehnoloogiasse raha paigutamata.

Alexela rajatud päikesejaam Saku Õlletehase katusel

„Saku Õlletehas on meil esimene nii suuremahuline koostööprojekt, kus kasutame uudset lähenemist. Investeerime kliendi eest päikeseelektrijaama rajamisse alates selle projekteerimisest, lahendusest käivituseni välja ning elektrit müüme talle turuhinnast soodsamalt kogu lepinguperioodi vältel,“ sõnas AS Alexela tegevjuht Aivo Adamson. Ka viitas Adamson, et sellise lahenduse valimine ettevõtte elektrikulude ja jalajälje vähendamiseks on ülimalt nutikas ja säästlik lahendus. „Ega me endal majas sees ilmaasjata nimeta Alexelat energiakaubamajaks, sest ühest uksest sisenedes on kliendil võimalik tarbimiseks valida ulatuslik skaala teenuseid ja tooteid. Nii on meie unikaalsesse portfelli lisandunud uudsel ärimudelil tuginev mugavuslahendus päikesejaamade rajamise näol, kus klient ise tehnoloogiasse investeerima ei pea, meie teeme seda tema eest ja niisamuti tasub klient lepinguperioodil turust madalamat hinda. Igati mitmekülgne säästuprojekt kliendivaatest – panna taastuv päikeseenergia enda jaoks soodsalt tööle, vähendada nii rohelist elektrit kasutades oma jalajälge koos võrgutasu ja elektriarvetega,“ sõnas AS Alexela tegevjuht.

Alexela paigaldatud päikesejaam Saku Õlletehase katusel on Eestis suurim tööstushoone katusele paigaldatud päikesepark. Võimsust on sel 1,4 MW ja katusepinda, millel päikesepark laiub ca 16 200 ruutmeetrit. Õlletehase katusel asuva päikesejaama rohelise elektrienergia tootlus on aastas 1,1 GWh, mis katab edaspidi õlletarbimise kõrgperioodil, jaama täisvõimsusel töötamisel, kolmandiku tehase elektrivajadusest. Paneele on katusel üle 3500.

„Päikesepargi rajamine on Saku Õlletehase jaoks märgilise tähtsusega – see on osa meie teekonnast väiksema keskkonnajalajälje suunal. Keskkonnasäästlikkus ja vastutustundlik ettevõtlus on Saku Õlletehases väga tähtsal kohal ja see on osa meie igapäevasest tööst. Panustame väga palju ressursse oma keskkonnamõju vähendamisse. Kuid mis siin salata, eks sõda Ukrainas on taastuvenergia kasutamise ka teise nurga alt aktuaalseks muutnud. Nii nagu paljud teised ettevõtted mõtleme ka meie veelgi enam nö energia-alasele sõltumatusele, ehk sellele, kuidas toota võimalikult palju meile vajalikust elektrist ise,“ rääkis Saku Õlletehase juhatuse liige Jaan Härms. Saku Õlletehase päikesepark toodab päevas ilusa päikeselise suveilmaga 9 MW ja vähem päikeselisel suvepäeval 4 MW elektrit. Saku Õlletehase juhatuse liikme sõnul hakkab rajatav päikesepark neile kasu tooma koheselt. Aastane eeldatav kokkuhoid on hinnanguliselt 17 000 eurot. „Kokkuhoid meie igapäevaste elektri- ja võrguteenuse kuludelt on kuni 17%, mis omakorda meie aastasest energiavajadusest katab olulise osa. Piltlikult öeldes saame ainuüksi päikesepargist saadava energiaga abil toota kõik Saku Õlletehase pudeli- ja vaadijoogid ehk villida meie pudeliliini ja vaadiliini tooted,” selgitas Jaan Härms.

Leping päikesepargi rajamiseks Saku Õlletehase ja Alexela vahel on sõlmitud 20 aastaks. Lepinguperioodi vältel kannab kõik elektrituru riskid Alexela. Lepingu lõppedes ehk 20 aasta pärast saab Saku Õlletehas päikesepargi omanikuks.

 

  • Tekkis huvi? Uuri lisa päikesepargi saamiseks Alexela päikeseparkide projektijuhilt Jaak Urm - Jaak.Urm@alexela.ee