AS Alexela tugevdas mullu oma turupositsiooni 

30. June 2022

Kodumaine energiaettevõte AS Alexela lõpetas majandusaasta kasumlikult ning kasvatas oma investeeringute mahtu ligi poole võrra. Ettevõte fookus oli peamiselt sihitud keskkonnasäästlike energeetikalahenduste arendamisele, jätkati ka energiakaubamaja suunaga, kus Alexela laiendas oma teenuste pakkumist nii era-, kui ka äriklientidele. 

Argo Ingver CNG

AS Alexela tegevjuhi Aivo Adamsoni sõnul kasvasid 2021. aasta tulemused eelkõige tänu üleüldisele tarbimise kasvule ning turuosa kosumisele. “2021. aastal leevendati Covid-19 piiranguid, mis pani inimesed aktiivselt liikuma. See peegeldus ka koheselt meie müügimahtudes. Liikumine linna- ja maakodude vahel, aga ka matkamine, meresõidukite kasutamine ning ringireisimine tõid endaga kaasa suurema nõudluse meie teenuste järele, alates haagiste rendist kuni olmegaasini välja,” sõnas Adamson.

Kliendibaasi kasvu soodustas ettevõtte panus digitaliseerimisse, mille eesmärk oli parandada kliendikogemust. Nii loodi erakliendi iseteenindus ja üle-eestiliselt laiendati jõuliselt nutikat paberivaba äpipõhist haagiste renditeenust, ka loodi elektriarvete automaatne tasumine ja 2021. aasta lõpus eriti aktuaalseks muutunud elektrihinna monitooring koos järgmise päeva börsihinna prognoosiga. Tõeliseks hitiks kujunes Alexela Tangi mobiilirakendus, mida paari kuuga asus kasutama ligi 10 000 klienti ja mis võimaldab alustada tankimist autost lahkumata ja terminali külastamata. Alexela mobiiliäpi kasutajaskond ulatub 50 000 kasutajani. 

Oma panuse kliendibaasi kasvu andis ka Alexela kogukonnaprogramm, millega on tänaseks liitunud rohkem kui 30 000 eestimaalast. Programmi eesmärk on minimeerida autotranspordi süsinikuheidet – igalt kütusepaaki jõudvalt liitrilt annetab kogukonnaga liitunud klient sendi puufondi keskkonnamõjude heastamiseks. Alexela lisab omalt poolt samuti sendi, mis tähendab, et ühe paagitäie tankimine Alexelas toob Eesti metsadesse keskmiselt neli uut puuistikut. Istutades puid eramaadele ja väheväärtuslikele põllumaadele, kasvab Eesti metsasus. “Eesti inimene tarbib aina teadlikumalt ja keskkonnasäästlikumad projektid leiavad laiemat toetust. Alexela seadis endale 2030. aastaks kliimaneutraalsuse eesmärgid ning oleme juba kaks aastat järjest tunnistatud oma valdkonna kõige jätkusuutlikumaks ettevõtteks,” kommenteeris AS Alexela tegevjuht.

Tugevaid tulemusi tõi tarbimise kasv

Ettevõtte tugevaid majandustulemusi on toetanud kasv kütuste turul, suures osas tänu gaasikütuste ja LNG nõudlusele, kus aasta baasil ületas kasv 13%. Elektrienergia ja maagaasi müügis saavutasime oma turuosaks 10%, kasvades aasta võrdluses 2,3%. Rohkem kui 7% kasvu on näidanud kaubanduse ja teeninduse valdkond, mida toetasid Alexela mugavuspoodide võrgustikku lisandunud Tapa, Sõle, Tiskre ja Tõrva uued mugavuspoed ning renoveeritud Vääna-Viti ja Kuusalu poed. AS Alexela eelmise 2021. aasta majanduskasum ulatus 11.4 miljoni euroni. 

Ettevõte investeeringute maht kasvas poole võrra ja ulatus 7,4 miljoni euroni ning perioodi suurimateks investeeringuteks kujunesid nii ülalmainitud digilahendused kui ka keskkonnasäästlike energialahendustega seotud projektid. Neist suurimaks oli Oisu biometaanitehas, aga ka CNG, LNG ja elektrilaadijate arendusprojektid. Aastaga lisandus kaks ultrakiiret laadijat Tallinn-Tartu maanteel Paia-Imavere teeristis asuva Tikupoisi Alexela tankla juurde. Lisaks paigaldas ettevõte 30 kiirlaadijat ja investeeris uutesse lahendustesse pakkumaks elektriautode laadimisvõimalusi kortermajadele.
 
Ostujõu vähenemine hakkab piirama tarbimist

Kuigi 2021. aasta tulemused olid tugevad on õhus mitmed riske markeerivad tegurid. “Näeme käesoleva aasta esimesest poolest, et inimesed on muutunud hinnatundlikumaks ning hakanud piirama kütuse tarbimist. Edasise inflatsiooni mõjud on ilmselt veelgi sügavamad,” kommenteeris Aivo Adamson inflatsiooni negatiivset mõju eestimaalaste ostujõule. 

Adamsoni sõnul on pannud energiatootjate defitsiit inimesi muretsema ja turul on üleüldiselt tunda ebakindlust. “Mõistame tarbijate ärevust olukorras, kus meie hinnatõus on euroala üks kiiremaid, vaatamata sellele jääme Alexelas panustama roheinnovatsiooni, sest on mõistlik leida alternatiiv tänasele fossiilkütustepõhisele energeetikale. Lähiajal keskendume eelkõige CNG tankimisvõimaluste laienemisele. Kavas on ka uute biometaanitehaste ehitus, mille kohta jagame häid uudiseid ilmselt juba käesoleval aastal,” lisas Adamson.

Koos omapoolsete investeeringutega jätkab ettevõte klientide toetamist ja suunamist rohelisemate valikute poole. Koos mainitud investeerimisprojektidega arendab Alexela edasi Paldiskis energiasalve, mille eesmärk on tagada soodne elekter ka siis kui tuul ei puhu ja päike ei paista. Kuna Ukraina sõja tõttu kasvab energiatootjate paljususe kindlustamise olulisus ja energiasõltumatuse loomine on hädavajalik, keskendub Alexela LNG valdkonnale ning plaanide järgi valmib sügisel ettevõte LNG terminal Soomes Hamina sadamas.

Alexela on eestimaine rohenovaator tegutsedes peamiselt energeetika valdkonnas, arendades jätkusuutlikku tanklavõrgustikku läbi biometaani, LNG, elektri ja lähitulevikus vesiniku tankimisvõimaluse loomise. Alexela toodab ringmajanduse põhimõttel biometaani, arendab gaasiterminale Eestis Paldiskis ja Soomes Haminas. Alexela on ka energiakaubamaja, müües unikaalse valikuna elektrit, maagaasi ja ballooni- ning mahutigaasi ja pakkudes oma rohkem kui 100-s üle Eesti asuvas tanklas autokütuseid, sealhulgas jätkusuutlikke kütuseid. Lisaks on ettevõttel 39 mugavuspoodi. Pikaajalise kultuuri, spordi ja heategevuse toetajana on ettevõte mitmel korral pälvinud maineka Kultuurisõbra tiitli. 

Alexela arendab Energiasalve nime kandvat vesisalvestit Paldiskis, mis annab võimaluse talletada tekkivat päikese- ja tuuleenergiat nendeks tundideks ning päevadeks, kui roheenergiat ei teki piisavalt.