Energiaettevõte AS Alexela ärikasum kasvas mullu üle nelja korra

16. July 2021

Eestimaine energiaettevõte AS Alexela parandas 2020 majandusaastaga kõiki olulisi suhtarvusid. Ettevõtte suutis 2016 aastal alustatud laienemisstrateegia sünergiad realiseerida ning ärikasum kasvas tunamulluse aasta 1,6 miljonilt eurolt 6,6 miljoni euroni. 2021 aastal keskendub Alexela jätkuvalt keskkonda vähem koormavate tankimislahenduste arendamisse.

 „Nii kummaline kui see pole, oli aasta 2020 AS Alexela jaoks kasvuaasta. Kui esialgsed ootused vastavalt valitsuse kehtestatud eriolukorrale märtsis 2020 olid kurjakuulutavad ja seetõttu optimeerisime esimeses kriisiolukorraga kohanemise etapis ettevõtte koosseisu ning peatasime investeeringuid, siis lõpuks osutus kõik hoopis vastupidiseks. Aastatepikkune läbimõeldud töö klientide rahulolu kasvatamiseks viisid me klientide arvu ning mahud rekordiliste tulemusteni,“ sõnas AS Alexela tegevjuht Aivo Adamson mulluse majandusaasta kohta. 
 
„Meie aastatepikkune töö keskkonda vähem koormavate tankimislahenduste nagu CNG, LNG, biometaani, samuti elektri kiir- ja ultrakiirlaadijate arendamisel toob meile aina enam uusi ettevõtte fänne. Meid eristab selgelt konkurentidest see, et oleme ainsa Eesti tanklaketina loodushoidu aastaid panustanud. Näeme selgelt, et inimestele on ostuotsuse juures aina olulisemaks lisandväärtuseks teadmine, et ettevõte, kus ta oma tooteid ja teenuseid tarbib panustab sotsiaalselt ja keskkonnaalaselt ühiskonda - see on oluline lisandväärtus,“ rääkis Adamson ja tõdes, et Alexela valitud strateegia on toonud kasvu nii jaemüügi mahtudes kui turuosades. 

Investeeringutest
 
„Meie eesmärk on endiselt tugevalt orgaaniliselt kasvada ning investeerida keskkonnasäästlikesse kütustesse. Uued ärisuunad – nagu elektriautode laadijad, mis on endiselt äriliselt investeerimismahukad ja pikema tasuvusega, ning vesiniku üha jõulisem turule tulek – toovad plaanidesse korrektiive,“ märkis AS Alexela tegevjuht.
 
AS Alexela investeeris 2020. aastal kontaktivabadesse tehnoloogilistesse lahendustesse, näiteks arendas energiaettevõte mTasku kasutuselevõtu kõrval veelgi paremaks teenindamiseks välja ka täiesti uue iseteeninduskeskkonna, alustas oma Alexela äpi arendustega, mis sisaldab haagiste mugavat rentimise võimalust ning läks kaasa e-poe kontseptsiooniga. Alexela jätkas ka uuendusmeelsete investeeringutega, enne kriisi algust paigaldati Tallinn-Tartu-Tallinn maanteel Paiaristi Alexela tanklasse Eestis esimese ultrakiire 160 kW elektrilaadija, lisaks ühele 50 kW laadijale. 
 
„Saame rõõmuga tõdeda, et laadijad on leidnud laiaulatuslikku kasutamist elektriautode omanike poolt. Oleme lubanud, et jätkame elektrilaadijate taristu loomist ja sinna investeerimist. Jätkuvalt panustasime kodumaise biometaani tootmisesse ja rõhutame selle toote miinusmärgilist CO2 mõju keskkonnale, pealegi suudame vähendada seeläbi välismaise fossiilse maagaasi importi. Suutsime valmis teha uued mugavuspoed Tõdvale vana Viljandi maanteel, Sõle tänavale Tallinnas ja renoveerida Riisipere tankla. Ehituslikult saime valmis Tartus Lõunakeskuses uue CNG tankla, mis on kindlasti ka lisatugi meie Tartu Jalaka 77 asuvale CNG tanklale. Välisturgude osas meil suuri muudatusi pole olnud ja COVID-19 tõttu olid ka piirangud. Samas integreerisime vastastikku oma kaardimaksed Viada ja Virši tanklakettidega Baltikumis“. 
 
AS Alexela ärikasum moodustas 2020. aasta lõpuks 6,63 miljonit eurot, kasvades võrdluses 2019.  aastaga ligi neli korda. Eestimaine energiaettevõte investeeris 2020. majandusaastal tanklatesse ja sellega seotud infrastruktuuridesse kokku ligi 4,9 miljonit eurot. AS Alexela ambitsioon on olla kütuse ja energia valdkonna one-stop-shop ehk koht, kus saab kõik ühes kohas mugavalt kätte. „Meie ambitsioonid kannavad vilja tänu ettevõtte töötajatele ja õnnestunud äristrateegia valikule,“ sõnas Adamson. 
 
2021 aasta väljavaated ning tähtsamad suundumused 
 
Tänastes konkurentsitingimustes ja kliimaeesmärkide täitmiseks on eestimaine energiaettevõte AS Alexela oma põhilise fookuse seadnud keskkonda säästvate tankimislahenduste järjepidevale arendamisele. Ettevõte keskendub järgneval aastal jätkuvalt CNG tanklate arendamisele, mis võimaldab pakkuda turule 100% taastuvat biometaani, mille tootmine Eestis on suurenemas. Samuti arendab Alexela transpordiettevõtete jaoks säästlikke tankimislahendusi LNG tanklatega. Jätkatakse ka mugavuspoodide arendamist olemasolevatesse automaattanklatesse ja iseteeninduskassade paigaldamist. Ambitsioonikates plaanides on ka Eesti elektromobiilsuse taseme tõstmine. 


Rahvusvahelise uuringu Sustainable Brand Index™ kohaselt on tarbijate hinnangul Alexela kütuseettevõtetest sotsiaalselt ja keskkonnaalaselt esikohal. Kütuseettevõtete paiknemine uuringu tulemuste kohaselt on jägnev: Alexela (13. koht), Circle K (24. koht), Olerex (29. koht), Neste (42. koht).

Alexela on eestimaine ettevõte, mis tegutseb peamiselt energeetika valdkonnas. Eesti turul unikaalse kombinatsioonina kuuluvad AS Alexela tooteportfelli elekter, maagaas, balloonigaas, mahutigaas ning läbi 104 üle Eesti asuva tankla ka autokütused. Alexelal on lisaks 35 mugavuspoodi üle Eesti. Alexela on pärjatud Kultuuriministeeriumi poolt välja antava Kultuurisõbra tiitliga ning on andnud ja annab jõudu mitmetele kultuuri- ja spordiorganisatsioonidele, sealhulgas Eesti Korvpalliliidule, Eesti Ratsaliidule ja Tallinn International Horse Showle, Suusaliidule, Eesti Tenniseliidule, Põhjamaade Sümfooniaorkestrile, Alexela Kontserdimajale. 


Lisainfo: 
 
Marit Liik 
Alexela kommunikatsioonijuht
mob +372 56 64 9619
e-post: marit.liik@alexela.ee