Täiendav hinnalangus jõudis Eesti tanklatesse

19. March 2020

Täiendav hinnalangus jõudis Alexela tanklatesse üle Eesti. Bensiin 95 hind langes 5 senti liitrist ja diislikütuse hind 4 senti liitrist. Kütusehinnad, 19. märtsi seisuga, on Alexela tanklates vastavalt bensiin 1,249 ja diislikütus 1,239 eurot liitrist.

Alexela Tallinnas Peterburi tee 77

Kui vaadelda kütusehindasid ja kõrvutada meie hindu Eestis Euroopa teiste riikidega, siis tarbijad Eestis on näinud seniajani suurimat hinnalangust. „Viimase kolme nädalaga on kütusehinnad Euroopaga võrreldes langenud enim just Eestis. Vastavalt Euroopa Komisjoni Weekly Oil Bulletini andmetele on 9. märtsi esmaspäeva seisuga olnud ELis kõige suurem kütusehindade langus Eesti tanklates, kus bensiini ja diislikütuse hinnad on langenud vastavalt 7 ja 8 senti liitrist ning täna tuli sellele lisa,“ tõi ettevõtte tegevjuht Aivo Adamson välja võrdluse, millele on tagasihoidlikku tähelepanu osutatud kütusehindadest rääkimisel. 

Adamson toonitab, et oluline on keskenduda neil päevil kütuse hinnaküsimuste kõrval tarbijate jaoks elutähtsate teenuste nagu vedelkütuste, elektri ja maagaasi varustuskindlusele ja kättesaadavusele. „Me ei aja taga kasumimarginaali, vaid jutt on heitlikel aegadel ellujäämisest ja rahavoogude juhtimisest. Elutähtsateenuse osutajana ei ole me valitsuse käivitatava majandusmeetme paketi kõlblikud, vaid peame leidma iseseisvalt ettevõtte ja tööandjana viise, kuidas rohkem kui 30% langenud müügimahuga opereerida selliselt, et nõutud teenus oleks jätkuvalt tagatud,“ nentis Aivo Adamson.
 
Alexela tegevjuht paneb jätkuvalt südamele, et kütusehindasid ei saa võrrelda viirusele eelnenud perioodi ja tänaste aegadega. „Peamine murekoht on arusaadavalt kõikidele sektoritele COVID-19, mis on juba andnud tunda kogu maailma majanduses. Täna seistakse silmitsi ettevõtete ringvõlgnevusega, millele annab oma osa viiruse levik. Ettevõtete kulu- ja tulubaasid on kardinaalselt muutunud ja see puudutab kõiki sektoreid, sh kütuseettevõtteid. Sellest tulenevalt ei saa omavahel võrrelda kütuste tänast ja eilset hinnastamist“.
 
„Niisamuti on kütusehindade languse osas oluline mõista, et kindlasti ei saa kütuste jaemüügihinnad langeda protsentuaalselt sama palju kui maailmaturuhind, sest jaemüügihinnast 60% moodustavad kütuse hinnas siseriiklikud maksud. Kütus on Eestis väikese marginaaliga ja kõrge aktsiisiga toode, millele on kriisiolukord toonud juurde seninägematuid kulutusi. Kütuse hindade kõrval toome muuhulgas võrdluseks erinevad desinfitseerimisvahendid ja isikukaitsevahendid, mis on üleüldiselt teinud viimaste päevadega uskumatu hinnatõusu, me räägime siin mitmekordistunud hindadest, millele erinevalt kütusehindadest keegi tähelepanu ei juhi ja kuniks keegi ei sekku, siis näeme tõenäoliselt veelgi suuremat kasvu neis hindades,“ lisas AS Alexela tegevjuht.