3 nippi, mida järgides on kallineva elektri eest võimalik vähem maksta

13. December 2019

Elekter Alexelast

Alexela energiaportfelli juht Kalvi Nõu annab ettevõtjatele kolm soovitust, kuidas energiakuludelt kokkuhoid saavutada. Millist teadmist energiaostul kuklas hoida, millised säästmisnipid on Euroopas levimas ja kas elektriostu hinda tasub fikseerida, seda kõike hakkab energiaportfelli juht selgitama. 

Tarbimine soodsatele aegadele

Kindlasti soovitan, hoolimata sellest, kui keeruline seda võib olla ettevõtjal järgida, suunata tarbimine soodsamatesse aegadesse. Hea meelespea on, et öötundidel ja nädalavahetusel on elektritarbimine oluliselt soodsam kui tööpäevadel. Tööpäevade puhul soovitan vältida kallimaid tunde nagu hommikul 7.00-10.00 ja õhtul 17.00-20.00. Kui vähegi on võimalik oma tarbimist suunata, siis selline lähenemine toob kukrusse võidu. 

Investeeri oma elektri tootmisse

Euroopas on küllaltki laialdaselt levimas tootmisettevõtete juurde oma elektritootmise paigaldamine. Levinumad lahendused on tuuleenergia, päikeseenergia, gaasigeneraator või mingi kombinatsioon neist. Oma energiatootmine ei anna võitu mitte ainult elektrihinnalt vaid ka võrgutasudelt ning aktsiisilt. Sisuliselt tähendab see ettevõtjale enda poolt fikseeritud hinnaga elektri tarbimist. Eestis on see veel vähe levinud, ent kindlasti on see mõttekoht säästu saavutamiseks suurematele tootmisettevõtetele. 

Mõtle läbi kõrgem ja madalam hind

Soovitan ettevõtjatel läbi mõelda, mis on maksimaalne hind, mida ollakse valmis elektri eest maksma ja mis on elektrihinnatase, mis toob ettevõtjale märgatava säästu (eelarves planeeritu vastu). Näiteks kui kõrgem kui 50 eurot MWh elektrihind oleks väga ebasoodne ja samas madalam kui 40 eurot MWh eest annaks olulise kulusäästu, siis tasub oma elektrimüügi kliendihaldurile see info edasi anda. Elektrimüüjad jälgivad elektri tulevikuhinna trende igapäevaselt ja kui soodne (või ohu-) olukord tekib, saab elektrimüüja soovitada kliendil elektrihind fikseerida.