Eesti teedele jõuavad turu esimesed 400-kilovatised elektriautode laadijad

25. August 2023

Kodumaine energiaettevõte Alexela asub Eesti laadimistaristu arengut kiirendama 400-kilovatiste superlaadijate paigaldamisega. Sellise võimsusega elektriautode laadijate laadimiskiirust on võimalik võrrelda vedelkütuste tankimisajaga. Esimene selline laadija tuleb Via Balticale. 

Täkupoiss_Reimo Ruubel

Alexela e-mobiilsuse valdkonnajuht Alan Vaht teeb teatavaks, et esimene 400-kilovatise võimsusega laadija paigaldatakse juba veel sel kuul Täkupoisi teenindusjaama Saugas, mis asub riigi ühe tihedama liiklusega Via Baltica maanteelõigul. 

"400-kilovatised superlaadijad on ühed võimsaimad elektriauto laadijad maailmas, mistõttu nende paigaldamine ei ole erakordne ja ainulaadne mitte ainult Eestis, vaid kogu siinses regioonis. Sellise võimsusega laadija on kiirem kui alles loetud nädalad tagasi avaldatud Tesla uus V4 superlaadija võimsusega 350 kW," tõi Vaht võrdluseks. 

Uued laadijad toovad lühema laadimisaja 

E-mobiilsuses mõõdetakse elektriauto laadimise kiirust 10-protsendiliselt aku laetustasemelt 80%-le. Arvestades, et täna turule tulevate elektriautode akud on ca 70 kWh elektrimahtuvusega, annab 400-kilovatine laadija võimaluse laadida elektriauto akut vähem kui 10 minutiga. Vastavalt elektriauto vastuvõtu võimekusele võib 3-minutiline laadimisseanss anda sõidukile 100 kilomeetrit sõiduulatust. Säärast laadimiskiirust saab juba võrrelda traditsiooniliste vedelkütuste tankimisajaga. 

Peatselt avatavas Täkupoisi teenindusjaamas Saugas ei jää uus 400-kilovatine laadija riigi ainsaks, sest aasta lõpuks paigaldab energiaettevõte samasugused laadijad oma Harjumaal Jüris asuvasse Alexela teenindusjaama ning Tallinnas Alexela Peterburi teel asuvasse jaama. Iga 400-kilovatise laadijaga saab laadida kahte autot korraga, suurendades seeläbi elektriautode laadimisvõimalusi ja -kiirust. 

Tasuda saab pangakaardi ja sularahaga 

Täiendava mugavuse jaoks sõnas Vaht, et Täkupoisi teenindusjaamas Saugas saab olema võimalik tasuda laadimise eest nii pangakaardiga kui ka sularahas. „See võimalus on oluline, arvestades maanteel liikuvate turistide vajadusi, kes võivad olla pärit erinevatest riikidest ja kasutada erinevaid maksemeetodeid ning ei soovi iga erineva laadimisteenuse pakkuja juures endale järjekordset uut äppi alla laadida ega laadimiseks kontot teha“.    

Sularaha ja pangakaardi makselahendusega laadija leiab Alexelalt veel Harjumaal Sakus. Augusti lõpuks lisandub antud võimalus ka Jõhvi, Peterburi tee 77 ja Halinga tanklates asuvatele laadijatele ning edaspidi juba kõikidele Alexela tanklates asuvatele laadijatele. 

400-kilovatised laadijad ka elektrilistele kaubikutele ja raskeveokitele 

„400-kilovatiste laadijate paigaldamisega oleme täna turuarengust selliste sammudega ees, et lähema 10ne aasta jooksul need laadijad turule tulevate elektriautode vaates hätta ei tohiks jääda. Tänaseks on turule toodud üksikuid elektriautosid laadimisvõimsusega 230-270 kW ning enimlevinumad isendid on laadimisvõimsusega 120-150 kW. Sellised 400-kilovatised laadijad saavad olema tanklates paigutusega, kus haagisega elektriauto korral ei ole vaja haagist laadimise ajaks auto tagant ära võtta,“ kirjeldas energiaettevõtte e-mobiilsuse valdkonnajuht. 

Ta märkis, et lisaks loovad uue paigutusega laadijad võimaluse laadida nendes ka kaubikuid ja raskeveokeid, kus viimaste laadimisvõimekus on täna kuni 375 kW. Seega täidavad uued paigaldatavad laadijad päris mitut erinevat eesmärki - lisaks lühenevale laadimisajale, haagisega ligipääs ja võimekus teenindada teedele lisanduvaid elektrilisi kaubikuid ja raskeveokeid. 
Alan Vaht avaldas sedagi, et Alexela e-mobiilsuse tiimil on täna laual kokku 12 projekti, mille eesmärk on paigaldada Eesti teedele 400-kilovatised elektriautode laadijad. Need ambitsioonikad plaanid näitavad ettevõtte pühendumust keskkonnasõbraliku liikuvuse ja laadimisinfra edendamisel Eestis. 

Foto: Reimo Ruubel
 
Alexela on eestimaine rohenovaator, kes arendab jätkusuutlikku tanklavõrgustikku läbi biometaani, LNG, elektri ja lähitulevikus vesiniku tankimisvõimaluse loomise. Alexela toodab ringmajanduse põhimõttel biometaani ning rajab päikese- ja tuuleparke. Lisaks on ettevõte käivitanud Soomes Haminas LNG terminali ning arendab Paldiskis Energiasalve nime kandvat taastuvenergia vesisalvestit. Alexela pakub oma klientidele Eestis unikaalset spektrit igapäeva energiatooteid, milleks on elekter, maagaas ja ballooni- ning mahutigaas ning rohkem kui sajas üle Eesti asuvas tanklas autokütused. Lisaks on ettevõttel 40 kohvik-poodi. Rahvusvahelise uuringu kohaselt peavad Eesti inimesed juba kolmandat aastat järjest Alexelat sotsiaalselt ja keskkonnaalaselt kõige kestlikumaks kütusebrändiks.