Meie reservis on väge: naiskodukaitsja Liis Piper, igaks olukorraks valmis

22. Mai 2025

Eestimaa kaitsmisesse panustavad lisaks ajateenijatele, reservväelastele ja tegevväelastele ka vabatahtlikud. Multitalendist juhatuse assistent Liis liitus Naiskodukaitsega just vabatahtlike väe suurendamiseks.

Pärast veebruari 2022 ujutati Kaitseliit ja Naiskodukaitse liitumisavaldustega üle. See oli suur laine, millega oli raske toime tulla, sest ennekõike ei olnud selle tulva haldamiseks piisavalt inimressursse. Siiski võib öelda, et see on hea probleem, mida omada. Nüüdseks on see lahendatud ja uute tulijate vastuvõtmine käib sujuvamalt ning konstruktiivsemalt kui kunagi varem.

Üks hiljutine liituja on Liis, kelle avaldus kiideti heaks käesoleva aasta märtsis. Temast sai Naiskodukaitse Harju ringkonna Saku jaoskonna liige.

Liis on alati riigikaitse osas toetav olnud, kuid vabatahtlikud panustamisvõimalused jõudsid temani tuttavate kaudu alles hiljuti. „Põhilise liitumise ajal 2022. aastal selliseid mõtteid polnudki, kuid ajaga jõudsid need settida. Üks tuttav oli juba liitunud, kes soovitas sekka astuda. Mõnda aega tiirelnud mõte sai ühel hetkel valmis ja andis tunde, et nüüd on aeg õige,“ meenutas Liis teed Naiskodukaitsesse.

Kuigi esialgu tundus, et tema kogukonnas palju kokkupuuteid riigikaitsega pole, siis Naiskodukaitses avastas ta, kuidas päris nii ikka ei ole.

„Mu vanem poeg oli noorkotkas ja ajateenistus on tal veel ees, kuid muud kokkupuuted meie peres puudusid. Kui Naiskodukaitses algasid õppused ning koolitused, siis avastasin, et palju tuttavaid on juba vabatahtlikuna riigikaitse ette võtnud. Ei olnud ühist minemist, igaüks leidis ühise tee iseseisvalt.“

Selles polegi midagi üllatavat, sest vabatahtlikud kaitseorganisatsioonid põhinevadki piirkondlikul kaitsel. Oma kodukoha kaitsmisel keskendutakse kogukondlikule ühtsusele ja panusele. „Liitumine ei olnudki oluline niivõrd sõja tõttu, vaid mulle on olulised kogukonna arendamine ning sellesse veel tugevamalt kuulumine.“

Esimeste kuude väljaõpe juba kannab vilja. Organisatsiooni toimimise ja eesmärgid on Liis selgeks saanud. Ta selgitab Naiskodukaitse toetava rolli olulisust: suur rõhk on meditsiinil ja esmaabil, kriisiks valmistumise õppel, välitoitlustusel. Tagala on sama oluline kui rinne – selleta laguneks eesliin kolinal.

Valmistumine, nõu ja abi andmine, inimeste juhtimine – need on Liisile Alexelast tuttavad. Juhatuse assistendina on tal sarnased ülesanded: koordineerimine, juriidiline nõu, ürituste korraldamine, ettevalmistused. Naiskodukaitse annab talle võimaluse juba pikalt teritatud vilumust riigikaitses rakendada ja veelgi edasi arendada.

Siiski tõdeb Liis, et alati on midagi uut õppida. „Alates esmaabist kuni esinemisoskuste arendamiseni ning neid saab erinevate ürituste läbiviimise käigus pidevalt rakkes hoida. Ootusärevust ja põnevust jagub, sest Naiskodukaitses on enda koolitamiseks võimalusi palju.“