Alexela säilitas keerulistes majandusoludes kasumi

30. Juuni 2025
Ettevõtte konsolideeritud käive ulatus 595 miljoni euroni. Kasum enne investeeringuid, amortisatsiooni ja makse (EBITDA) oli 16,6 miljonit eurot ning konsolideeritud ärikasum 5 miljonit eurot.
Majandustulemusi mõjutasid oluliselt Estlink 2 rike, konkurents odavama Vene gaasiga ning üldine majanduslangus. Energiaportfelli kogumahus tegi Alexela kõigi aegade müügirekordi, käibelanguse põhjuseks energia ühikhindade langus.

Möödunud aastat iseloomustab ettevõtte liikumine tulevikukindlale ja teenusepõhisele ärimudelile. Alexela juhatuse esimehe Marti Hääle sõnul johtub selline suund soovist pakkuda Eesti inimestele mugavat ning alati kättesaadavat energiateenust, sõltumata üleüldisest ebastabiilsusest ja Eesti ebaselgest energiapoliitikast. Tarbija ning ettevõtte jaoks sellise kindluse saavutamiseks investeeris Alexela poliitilistele riskidele vaatamata mullu üle kümne miljoni euro.
„Energiaturg on väga kulukate ja pikaajaliste investeeringutega äri. Olime teadlikud võimalikest poliitilistest riskidest, kuid sellest hoolimata otsustasime investeerida Eesti energiajulgeolekusse, sest tegemata jätmine oleks olnud ühiskonnale äärmiselt kahjulik,“ ütles Hääl.
Hääle sõnul pole energiahinda ning energiasõltumatuse olulisust arvestades selline olukord pärssiv ainult ühele ettevõttele või sektorile, vaid kogu majandusele ja ühiskonnale.
Vaatamata majanduslangusele, geopoliitilisele ebastabiilsusele ja regulatiivsele ebakindlusele jätkas Alexela Eestis suuruselt teise turuosaga elektri- gaasi kui ka kütusemüüjana ning kasvatas tublisti oma turuosa nii Läti kui Soome energiaturul. Lõpptarbijatele üle 5,9 TWh energia tarnimisega tegi Alexela oma kõigi aegade müügirekordi.
Eelmisel aastal, valmistudes Vene süsteemist desünkroniseerimiseks arendati, paindlikkusteenuseid oma energiaportfellis ja energiasalvestuslahendusi, koduseid energia ning raha säästmise rakendusi nagu Tark Elekter, laiendati elektriautode laadimisvõrku koostöös korteriühistute ning kinnisvaraarendajatega juba üle 1000 laadimisotsikuni üle Eesti, ja seisti aktiivselt Eesti tarbijate huvide eest, aidates ära hoida sagedusreservitasu kehtestamist, mis toonuks koosmõjus desünkroniseerimise ja Estlink 2 rikkega niigi kõrgetele elektrihindadele kaasa täiendava kallinemise nii kodutarbijatele kui ka tootjatele.
Samuti arendasid ettevõtte tütarfirmad Rohe Solutions Oy Soomes ja SIA Alexela Lätis uusi läänesuunalisi tarneahelaid. Koos Soomes asuva Hamina LNG-terminaliga toodi Soome ja Eesti turule esimene kohalikul toormel põhinev bio-LNG, mis näitab, kui suur potentsiaal on kohalikul ringmajandusel põhineval energiamajandusel ning biometaanil, mis on üks tõsiseltvõetavaim alternatiiv raskesti asendatavale diislikütusele rasketranspordis.
Ettevõtte majandustulemusi mõjutasid enim Estlink 2 rike, konkureerimine odava Vene gaasiga, suured investeerimismahud ning tööjõukulude märkimisväärne kasv. Ettevõtte konsolideeritud käive ulatus 595 miljoni euroni. Kasum enne investeeringuid, amortisatsiooni ning makse (EBITDA) oli 16,6 miljonit eurot ja konsolideeritud ärikasum 5 miljonit eurot.
Alexela tasus 2024. aastal riigieelarvesse 182 miljonit eurot makse ja jätkas oma pikaaegse panusega Eesti hariduse, kultuuri ning spordi toetamisse üle 500 tuhande euroga.
Alexelat tunnustati Eesti kultuurisõbra ja muusika toetaja tiitliga ning Kantar Emori uuring näitas, et Alexela on Eesti tuntuim energiaettevõte ja kuulub ihaldusväärseimate tööandjate hulka.