Alexela langetab surugaasi CNG ja veeldatud maagaasi LNG hinda

1. Veebruar 2023

Maailmaturu maagaasi langustrendis hind tõi energiaettevõtte Alexela teenindusjaamades transpordikütuste CNG ja LNG postihinna alla. CNG hind langes kolmapäeval, 1. veebruaril 2023 aastal 1,996 euroni kilogrammist, LNG 2,200 euroni kilogrammist.

„Viimati saime maailmaturu sulavast gaasihinnast tulenevalt oma teenindusjaamades CNG hinda alla tuua jaanuari algul. Täna on maailmaturul gaasihinnad jätkuvalt soojast ilmast tingitult kukkunud ja see annab võimaluse meil teenindusjaamades nii CNG kui LNG transpordikütuste hinnad alla tuua,“ ütles energiaettevõtte AS Alexela juhatuse liige Tarmo Kärsna.  
 
Ta lisas, et kuna Eestis maagaasi ei toodeta, ollakse sõltuvuses maagaasi impordist ja maailmaturu hindadest. Ka kohaliku biometaani hinda kujundab maagaasi maailmaturu hinnaindeks. 
 
Ärikliendi vaatest tõi Kärsna välja, et Alexela pakub äriklientidele võimalust pikaajaliselt CNG hinda fikseerida, nii nagu seda võimaldatakse elektri ja maagaasi puhul era- ja äriklientidele, et hoida motivatsiooni gaasikütusele üleminekuks. Lisaks aitab hindade fikseerimine maandada gaasihindade kõikumiste riski. Kütuse kulu on transpordi sektoris üks suurimaid ning mõjutab ettevõtte konkurentsivõimet. „Gaas on transpordisektoris kahtlemata keskkonnasäästlikum alternatiiv diisli ja bensiiniga võrreldes“.
 

kütusekulu võrdlus CNG bensiin diisel
kütusekulu linnas 100km 4,5 8 6
postihind 1,996 1,759 1,759
rahaline kulu eur/100km kohta 9,0 14,1 10,6

 

Alexela CNG tankimisvõimalused asuvad kahes kohas Harjumaal, Tallinnas kolmes, Tartus kahes kohas, samuti Jõgeval ja Võrus. LNG jaam asub Harjumaal Jüris, ent Alexela plaan on LNG tankimisvõimalusi laiendada. 
 
Alexela müüb Euroopa Liidus toodetud vedelkütuseid. Ettevõtte partner on vedelkütuste puhul Baltimaade suurim kütusetootja Orlen. Enamus Alexela müüdavast CNG-st on 100% Eestis kohalikest biolagunevatest toidujäätmetest ja lehmasõnnikust toodetud biometaani. LNG-d impordib energiaettevõte Hamina LNG terminalist. 

Alexela on eestimaine rohenovaator, kes arendab jätkusuutlikku tanklavõrgustikku läbi biometaani, LNG, elektri ja lähitulevikus vesiniku tankimisvõimaluse loomise. Alexela toodab ringmajanduse põhimõttel biometaani ning rajab päikese- ja tuuleparke. Lisaks opereerib ettevõte koos partneritega Soomes Haminas LNG terminali ning arendab Paldiskis Energiasalve nime kandvat taastuvenergia vesisalvestit. Alexela pakub oma klientidele laia spektrit igapäeva energiatooteid, milleks on elekter, maagaas ja ballooni- ning mahutigaas ning rohkem kui 100-s üle Eesti asuvas tanklas autokütused. Lisaks on ettevõttel 39 kohvik-poodi.