Tartus lastakse täna vette Alexela toel valminud uus lodi ja toimub suur tähistamispidu

30. Aprill 2024

Emajõkke lastav 23 meetrit pikk, üheksa meetrit lai ja 60 tonni kaaluv lodi on suurim Baltimaades pärast teist maailmasõda ehitatud puulaev. Samuti on uue lodja kõhus 270 hobujõuga Sisu meremootor, mis hakkab sõitma Alexela keskkonnasõbraliku diisliga.

Lodjakojas käivad kibekiired ettevalmistused, et uus lodi kojast täna hoovile sikutada ja tänaseks vettelaskmiseks valmis seada. Kui laev on õnnelikult Emajõel, teeb uue lodja nime rahvale teatavaks Tartu linnapea Urmas Klaas. Järgneb suur pidu Lodjakojas Kukerpillide, Untsakate ja lodjamadruste bändi Tuulebandiga. Ühtlasi tähistatakse Jõmmu 18. ja Lodjaseltsi 20. sünnipäeva. 

Vettelaskmine algab täna kell 16 kogunemisega Lodjakojas aadressil Ujula 98. Alates 16.30 võtavad sõna president Alar Karis, abilinnapea Raimond Tamm, Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen ning toetajate esindajad. Päeva juhib Gaute Kivistik. 

Kella 17–18 vahel lastakse uus lodi vette. Kell 19 astuvad lavale Kukerpillid, nende järel Untsakad ja noorte hoogsate lodjamadruste bänd Tuulebant eesotsas vabariigi pillimehe Kert Krüsbaniga.

Lodja vettelaskmine on kõikidele tasuta. Järgnev pidu on piletiga, igaüks saab valida endale jõukohase pileti 10, 20 või 50 eurot. Pileti ostjad toetavad ühtlasi uue lodja purjede valmistamist.

Kui Jõmmu ehitamisel kulus ideest laeva vettelaskmiseni kaks aastat, siis suure kahemastilise lodja ehitamine on olnud oluliselt pikem teekond. Laevaehituspuidu varumist riigimetsast uue suure lodja jaoks alustati juba Jõmmu ehitamise ajal 2005. aastal, mil langetati esimene emapuu ja parvetati see üle Võrtsjärve ja mööda Emajõge Tartusse. Uueks lodjaehituseks toona siiski ei läinud ja vägevast palgist sai aastaid hiljem hoopis Jõmmu uus mast. 

Uue lodja kiiluks saanud emapuu, 80 cm läbimõõduga hiiglaslik mänd, langetati 2010. aastal RMK Põlvamaa metskonnas. Uue lodja kiilupuu asetati paika 2013. aastal vanas Lodjakojas ja selle tahumisega tegi algust toonane Tartu linnapea Urmas Kruuse. Alles 2022. aasta kevadel sai selts lõpuks täielikult kahemastilise lodja ehitamisele pühenduda. 

Laeva ehitasid eri etappidel 5–10 puuseppa, vahe- ja lõpuspurtidel on kaasa aidanud kümned tublid vabatahtlikud. Kui lodi Jõmmu ehitati võimalikult arhailisel moel, siis uue suure lodja ehitusel tehti mõni uuendus. Näiteks kinnitati planguservad omavahel happekindlate poltide, mitte sepanaeltega. Seda selleks, et laev kannataks paremini soolamist, mis on parim abinõu puidu mädanemise vastu. Kuna kõveraid kaarepuid on tänapäeva majandusmetsast väga raske leida, tehti laevakaared ise liimpuidust, mis on ühtlasi ka kuus korda tugevam. Kui vanasti oli lotjade eluiga 20–30 aastat, siis erinevate uuenduste abil loodab Lodjaselts laeva eluiga pikendada vähemalt 50 aastani.

Uue lodja ehitusele panid õla alla suurtoetajad RMK, EAS ja Euroopa Liidu regionaalarengu fond ning laevandusest ja Emajõe arendamisest huvitatud ettevõtjad – AS Alexela ja Heiti Hääl, AS Giga ja Janek Veeber, OÜ BMG Power Systems ja Märten Vaikmaa ning Parvel Pruunsild.

Lodjaehitust on toetanud ka Tartu linn, Tartu vald, AS A. Le Coq, Finora Pank loomelaen, AS Tartu Mill, AS Baltic Workboats, OÜ MEC Insenerilahendused, AS Erapuit, Nordwood, Raitwood, OÜ UPM-Kymmene Otepää, AS Estonian Plywood, Kammeri saekaater, Elupuu saekaater, OÜ Cobmill Sakala, AS Toftan, AS Barrus, OÜ Eco Oil, OÜ Amello ja AS Respo ning nõu ja jõuga ka mitmed teised ettevõtted, asutused ja inimesed.