Kogukonnaprogrammi liige Rasmus: puude istutamisse pandud summa on nii väike võrreldes sellega, kui hea see loodusele on

18. September 2023

„See mõte, et iga tankimisega annan koos Alexelaga väikese panuse Eesti metsa, on lahe. Ja kui aus olla, siis peale liitumist olen tankinud peaaegu ainult seal. Just põhimõtte pärast,” tunnistab Alexela kogukonnaprogrammi truu liige Rasmus Reemann. Mees on olnud Alexela klient viimased viis aastat ning kogukonnaprogrammis pisut üle kolme aasta.

Miks just puid? Lisaks kodukandi roheluse säilitamisele on puude istutamine konkreetselt seotud keskkonna heaoluga. Üks keskmine suureks kasvav puu on võimeline oma eluaja jooksul atmosfäärist hävitama koguni ligikaudu 600 kilogrammi süsihappegaasi. Teisisõnu seisavad puud meie puhta looduse eest.

Kõik see toimib aga tänu kogukonnaliikmetele, keda tuleb iga päevaga juurde. „Selline ettevõtmine on väga üllas tegelikult. Puude istutamine on suurepärane viis keskkonda ja ökosüsteemi aidata,” märgib Rasmus. Tema ise nägi Alexelas tankides reklaami ning koju jõudes uuris veebist lisainfot juurde. Et ta on programmi liige juba aastaid, on ta seda kiitnud nii tööl, sõpradele kui ka pereringis – loodetavasti on mõnigi neist inimestest hakanud panustama puude istutamisse.

Kogukonnaprogrammiga on ta väga rahul ja naudib seda, et rahvast liitub aina rohkem. „Mäletan, kui ise alustasin, siis oli meid ikka käputäis. Nüüd hiljuti vaatasin, et liikmeid juba üle 50 000 ning istikuid enam kui üks miljon. Pole paha tulemus,” kõneleb ta.

Ka väikeste panustega tehakse keskkonnale head

Rasmuse hinnangul on eestimaalased keskkonna säästmise temaatikast teadlikud, kuid panustatakse vähevõitu. „Kuigi näen, et vaikselt liigub asi paremuse poole. Loodan, et selliste väikeste panustamistega muutub kõik paremuse poole ning ka kõige laisemad hakkavad keskkonda säästlikumalt suhtuma,” sõnab ta.

Ise katsetab ta agaralt loodust säästa. „Püüan tekitada võimalikult vähe prügi. Kui ikka asja kannatab veel kanda või kasutada, siis seda ma ka teen. Taaskasutamine on meie peres väga populaarseks saanud. Kui peab midagi ostma, siis püüame valida kvaliteetsemaid asju, kuna sel juhul ei kulu mõttetut energiat asja parandamisele ega pea varsti uut ostma. Tulevikus tahaks plastikut vähem tarbida, kuid kohati on see hetkel veel üpris keeruline. Aga usun, et ühiskonna muutustega muutub ka see kergemaks,” jutustab mees.

Rasmus armastab metsas käimist ning avaldab lootust, et ka tulevikus saavad inimesed niisuguseid võlusid nautida. „Hea on teada, et Eestis on metsasid, kus saab mõnuga ringi liikuda. Peale ilu on ju see puhas tervis meile. Mida rohelisemas keskkonnas viibime, seda tervemad oleme. Ei saa ju päevast päeva seda linnatossu sisse hingata.”

Esimene eesmärk: tuhat istutatud puud!

Nii ongi Rasmusel tõeliselt hea meel oma puid Alexela kogukonnaprogrammi kaudu istutada. Tema puud on seni istutatud Lääne maakonda. „Põhjus on lihtne. Just sinna, sest liitumise hetkel oli seal kõige vähem puid istutatud,“ ütleb ta. Septembri seisuga on Rasmuse nii-öelda kontol 742 istutatud puud ning tuleb hoogsalt juurde. „Esialgu oleks tore näha esimest tuhandet, aga sealt edasi püüame 10 000 kätte saada kunagi,“ lubab ta.

Rasmus loodab, et üha enam inimesi liituks Alexela kogukonnaprogrammiga. „Et inimesteni jõuaks info, kui väikese panusega saab anda tegelikult päris palju. See summa, mis puude istutamisse paned, on väike võrreldes, kui hea see loodusele on. Aga piisava teavitustööga jõuab ka info inimesteni. Me oleme harjunud tarbima, aga nüüd on tegelikult viimane aeg pisut tagasi ka anda,” leiab ta.