Alexela hakkab oma elektritarbijatele pakkuma universaalteenust

19. September 2022

news-default-pic

Universaalteenus on riigi rakendatav ajutine meede toetamaks kodutarbijaid kõrgete elektrihindade perioodil. Universaalteenuse seadus jõustub 23. septembril. Universaalteenust on võimalik pakkuda kõigil Eesti elektrimüüjatel. Ka Alexela hakkab oma Universaalteenust oma klientidele pakkuma alates 1.10.2022. Kodutarbija jaoks on universaalteenus võimalus, mitte kohustus ja seda võimalust pakub oma klientidele ka Alexela. 

Universaalteenus kui uus lahendus hakkab Eestis kehtima alates 1. oktoobrist 2022 kuni 30. aprillini 2026. Universaalteenuse hind selgub septembri lõpus, seda kehtestab Konkurentsiamet. Universaalteenuse hind koosneb kooskõlastatud hinnaga tootmishinnast ning sellele lisanduvast elektrimüüja marginaalist. Praeguse info kohaselt Konkurentsiameti kehtestatud universaalteenuse hind võib ajas muutuda sõltuvalt tootmise hinnast. Kogu info mis on Majandus - ja Kommunikatsiooniministeeriumil hetkel uue teenuse kohta olemas, asub siin: https://mkm.ee/universaalteenus

Alexela eesmärgiks on sel kiirel muutuste perioodil toetada oma kliente ja teha nende jaoks soodsaid valikuid. Need kliendid, kelle tänane hind on kõrgem kui universaalteenuse hind, viime üle automaalselt universaalteenusele. Kliendid, kelle tänane elektrihind on parem kui universaalteenuse hind, jätkavad olemasoleva lepinguga. Küll aga saavad need kliendid unversaaleenuse ise valida. 

Kõikidele klientidele saadame personaalsed teavituskirjad kus on olemas nende elektrilepinguid puudutav info.

 

AS Alexela juhatuse liige Aivo Adamson: “Universaalteenusega kohustab riik müüma elektrit vaid Eesti Energiat, kuid sellega saavad liituda ka teised firmad, kes elektrit kodutarbijatele vahendavad. Hoolides oma klientidest hakkab universaalteenust pakkuma oma klientidele ka Alexela. Tänase info kohaselt pakub universaalteenuse hind hinnaleevendust ning täpne hinnainfo peaks olema teada septembri lõpuks. Meil Alexelas on hea meel, et riik tuleb Eesti inimestele appi energiakriisi ajal ja usume, et koos me saame hakkama.”


Universaalteenusega rakenduv täiendav kompensatsioon

Lisaks universaalteenusele on Valitsuse tasemel arutamisel ka riigi kompensatsioonimeetmed. See on täiendav kõrge hinna leevendusmeede lisaks universaalteenusele. Eelseisvaks sügis-talviseks perioodiks 1. oktoobrist 2022 kuni 31. märtsini 2023 on kompensatsioonimahuks 50 eurot juhul kui elektri MWh ületab 80 eurot. Seega juhul kui MWh hind on 100 eurot, kompenseerib riik 20 eurot. Juhul aga kui ta kerkib 150 eurole MWh, läheb käiku kogu kompensatsiooni summa kogu ulatuses, ehk riik maksab 50 eurot ja erainimesele jääb kanda 100 eurot. NB! Kõik hinnad on toodud käibemaksuta. 

Kompenseerimise meede toimib kõikides pakettides sõltumata lepingu tüübist mis konkreetselt kliendil sõlmitud on. Hüvitiste saamiseks ei pea enamik tarbijaid ise kuskile avaldust esitama ruttama, vaid need arvestatakse enamikel juhtudel juba automaatselt arvetelt maha. Lisainfo täiendava kompensatsiooni teemal: https://www.mkm.ee/uudised/minister-sikkut-kinnitas-kodutarbijate-energiahuvitiste-pohimotted