Konsultant Liisi (25): puude istutamine on käega katsutav võimalus planeedile tagasi anda

25. October 2022

Mul on tunne, et keskkond on midagi, millele mõeldakse palju, kuid mille heaks on inimesel midagi tõesti mõjusat keeruline ära teha. Kogukonnaprogamm loob selleks suurepärase ja lihtsa võimaluse.

Liisi-Maria Muuli kogukonnaprogramm

Nagu paljud, sorteerin ka mina prügi ning hiljuti loobusime peres ka teisest autost, sest tänu ühistranspordile ning alternatiivsetele liiklusvahenditele piisab ühest autost täielikult. Olgugi, et toimetan enda hinnangul võrdlemisi keskkonnateadlikult, kasvas minus aasta alguses vajadus planeedi heaks rohkem ära teha. 

Esimest korda kuulsin kogukonnaprogrammi olemasolust Alexela mugavuspoes, kuid siis ei pööranud ma sellele miskipärast eriti tähelepanu. Pikemalt süvenesin ma programmi olemusse, kui märkasin seda Alexela äpis, mida on tankimiseks mugav kasutada. Kogukonnaprgrammi sõnumid oma tarbimisjälje heastamisest läbi puude istutamise kõnetasid mind koheselt. Lugedes ka teiste kogukonnaliikmete lugusid sain ma aru, et see ongi see ühine käega katsutav missioon, mida olengi ise otsinud. Kui ligi 40 000 inimest panustavad koos kindlasse eesmärki, on see suur asi, millest osa saada.

Kuna suvi oli just alguse saanud, seisid mul ees ka pikemad autosõidud, mis tähendab ka kütusekulu suurenemist. Ma ei mõelnud enam kaua, kas selle kogukonnaga liituda või mitte, sest see oli lihtne ega nõudnud mingeid lisatingimusi. Liigeldes mõtlen endiselt keskkonnale ja mul au tunnistada, et annan Eesti kaunile loodusele rohkem tagasi kui aasta alguses.

Leian, et algatused nagu Alexela kogukonnaprogramm on väga märkimisväärsed. Eriti ettevõtetele, kelle tegevused on keskkonnaga seotud. Muidugi on linnapildis paraku märgata ka rohepesu, kus plakatid värvitakse roheliseks ja tehakse näilisi kampaaniaid, kus midagi tegelikult ei muutu. Alexela astub koos oma klientidega aga reaalseid samme, kuidas eluks vajalikku tarbimist kompenseerida. Puude istutamine on mulle kui kliendile käega katsutav rahuldus ja sõnum, et keskkonnale tuleb igal võimalusel tagasi anda.

Naljakal kombel valisin ma oma istutusmaakonnaks Hiiumaa, millega mul isiklikud seosed puuduvad. Seda põhjusel, et kogukonnaprogrammi kodulehelt oli näha, et sinna on kõige vähem puid istutatud.