Börsidebüüdiks valmistuv Alexela kasvatas mullu kliendibaasi 150 000 inimeseni

3. Июль 2023

Kodumaine energiakontsern Alexela suurendas eelmisel aastal oma turuosa kõigis tegutsemisvaldkondades. Igakuise energiatarbimise on usaldanud Alexelale üle 150 000 erakliendi ja üle 15 000 ärikliendi, käive kasvas 620 miljoni euroni. Kõige enam on kasvanud Alexela elektriklientide arv, keda on esmakordselt ettevõtte ajaloos rohkem kui Alexelas autokütuseid tankivaid püsikliente.

Marti Hääl_Ardo Kaljuvee

2022. aastal olid ettevõtte fookuses keskkonnasäästlike lahenduste arendamine, organisatsiooni struktuuri korrastamine, kogukonnaprogramm ja kliendirahulolu, aga ka turbulentsest keskkonnast tulenev tegevuste ümberkorraldamine.

Alexela juhatuse esimehe Marti Hääle sõnul oli aasta märksõnaks energiakriis, millest johtuvalt panustati ennaktempos just energeetikasektori muutuste arengusse, seda nii era- kui ärikliendi suunal. „Aasta nõudis erakordset kohanemisvõimet, et jätkata pikaajaliste strateegiate elluviimist,“ märkis Hääl. „Kriis on orgaaniliselt toetanud jätkusuutlike rohesuundade arengut, jõuliselt liikusime edasi taastuvelektri lahenduste pakkumisega, aga ka energiasalvestuse, e-mobiilsuse ja fossiilsete kütuste jätkusuutlike alternatiividega,“ lisas ta. „Samal ajal otsisime võimalusi, kuidas pakkuda klientidele paremaid ja stabiilsemaid lahendusi, sest energiakriis lõi valusalt nii eraisikuid kui ettevõtjaid.“

Energiaettevõtte AS Alexela 2022. aasta müügitulu oli 620 miljonit eurot. Erakordselt kõikuvad hinnad tõid kaasa käibevahendite vajaduse mitmekordistumise ning finantskulude kasvu, samuti energiaportfelli juhtimise riskid. Alexela mullune puhaskasum oli 14,6 miljonit eurot. Kasumi kasvule on aidanud kaasa positiivsed arengud kõigis tegevusvaldkondades, kõige enam on Alexela kasvatanud elektriklientide arvu. Selle taustaks on osaliselt riiklik universaalteenus, millele Alexela on pakkunud tarbijale soodsamaid alternatiive.

„Turg on ärev ja üldine hinnatõus on ületanud tarbijate taluvuspiiri,“ rääkis energiaettevõtte juhatuse esimees Marti Hääl. „Meie roll energiakontsernina on tagada elutähtsad teenused eratarbijatele taskukohase ning äriklientidele konkurentsivõimelise hinnaga. Ühtlasi liigume edasi energiapöörde ja roheinnovatsiooniga, aga teeme seda tasakaalustatult ja mõistlikus tempos,“ ütles Hääl. „Seda, et kliendid hindavad meie rohelist mõtteviisi, kirjeldab hästi käivitunud kogukonnaprogramm, mille käigus on Eesti metsadesse istutatud peatselt miljon puud.“

Alexela jätkab tänavu investeeringuid jäätmete ringmajandusse, taastuvenergia tootmisse ja salvestusse, püüab vastata paindlikult turumuutustele ning kasvatada seeläbi jätkuvalt oma turuosa erinevates energiasegmentides nii Eestis, kui Soomes ja Lätis.

2022 majandustulemuste aruande leiab siit